Sowczyce – drewniany kościół św. Antoniego Padewskiego

Sowczyce to niewielka miejscowość położona w województwie opolskim, w powiecie oleskim. Na jej terenie znajduje się ciekawy zabytek budownictwa drewnianego, a mianowicie kościół p.w. Antoniego Padewskiego. Postanowiłem zobaczyć go na własne oczy. Świątynia znajduje się przy głównej drodze prowadzącej z Lublińca do Kluczborka, w zasadzie już na samym końcu wioski. Nie sposób ją przeoczyć.

Kościół został wybudowany w roku 1586 w Łomnicy p.w. Świętej Katarzyny i Ducha Świętego. Na obecne miejsce został przeniesiony w 1917 roku otrzymując jednocześnie nowe wezwanie. Od roku 1962, tj. od czasu wybudowania nowego, murowanego kościoła, służy jako kaplica cmentarna.

Kościół jest nieorientowany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Posadowiony na współczesnej podmurówce. Świątynia jest zamknięta trójbocznie, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium. Z boku dobudowano zakrystię. Dach typu siodłowego, o jednej kalenicy, jest kryty gontem. Również ściany boczne pokryte są gontem. Budowla nie posiada wieży, tylko małą wieżyczkę na sygnaturkę. Główne wejście znajduje się od strony frontowej, zaś drugie, z boku nawy, jest osłonięte daszkiem.

Tyle zaobserwowałem obchodząc świątynię dookoła. Do środka nie mogłem wejść, ponieważ drzwi były zamknięte. Oczywiście poszedłem do najbliższego domu zapytać, czy ktoś w tej miejscowości nie ma kluczy do kościoła. Niestety, w trzech kolejnych domach chyba nikogo nie było, więc dalej już nie próbowałem szukać. Pokręciłem się jeszcze trochę po otaczającym kościół cmentarzu w nadziei, że może ktoś się pojawi. Niestety, miejscowość wyglądała na wymarłą. Za to znalazłem bardzo ciekawy kamień nagrobny oraz mogiłę powstańca śląskiego, znajdującą się nieco z boku od pozostałych grobów.

Wg znalezionych przeze mnie informacji, ołtarz główny i ambona zostały wykonane w stylu barokowym ok. połowy XVII wieku. Na baldachimie ambony została umieszczona rzeźba pelikana. Strop pokryty jest polichromią. Na ścianach umieszczone zostały stacje Drogi Krzyżowej z 1849 roku.

Mnie nie udało wejść się do środka i na własne oczy zobaczyć tych zabytków sztuki sakralnej znajdujące się wewnątrz. Może Wy będziecie mieć więcej szczęścia. Polecam ten mały kościółek. Warto zajrzeć do Sowczyc, aby zobaczyć go na własne oczy.



Dodaj komentarz