Wichów to wieś położona w woj. lubuskim, w pow. żagańskim, w gminie Brzeźnica. Początki miejscowości sięgają średniowiecza. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1290 roku. Najcenniejszym zabytkiem na jej terenie jest XIII-wieczny kościół pw. św. Marcina.
Świątynia jest orientowana, jednonawowa, z wyodrębnionym prezbiterium. Od strony zachodniej dobudowana została w XVI wieku wieża. Do prezbiterium, od strony północnej, dostawiona jest zakrystia. Kościół został wzniesiony z kamienia narzutowego. Obecnie jest otynkowany, tylko w dolnej partii można zobaczyć budulec, z którego został wzniesiony. Do wnętrza prowadzi ostrołukowe, gotyckie wejście, usytuowane w południowej części nawy.
Z zewnątrz kościół wydaje się niepozorny. Natomiast prawdziwe skarby kryją się wewnątrz. W prezbiterium zwraca uwagę ołtarz w formie tryptyku, którego autorem jest Mistrz Ołtarza z Gościszowic. Jego powstanie datuje się na rok 1500. W centralnej części umieszczone zostały trzy postacie, pośrodku Maryja z Dzieciątkiem, a po jej bokach dwoje świętych. Ten po prawej to św. Wawrzyniec trzymający ruszt i księgę. Na temat świętego po lewej stronie nie znalazłem żadnych informacji, ale ktoś zasugerował, że to św. Jan Chrzciciel. W skrzydłach tryptyku wyrzeźbiono dwanaście postaci świętych. Być może to dwunastu apostołów, ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia.
Prawdziwym skarbem są średniowieczne freski w prezbiterium, datowane na pierwszą połowę XV wieku, zachowane w bardzo dobrym stanie. Przedstawiają sceny m.in Męki Pańskiej czy Sądu Ostatecznego. Można również dostrzec Matkę Boską Miłosierną rozpościerającą swój opiekuńczy płaszcz nad ludźmi, a także Chrystusa Ukrzyżowanego z tzw. Arma Christi czyli narzędziami Męki Pańskiej, takimi jak bicz, kości do gry czy młotek.
Na wschodniej ścianie prezbiterium warto zwrócić uwagę na dwie małe figurki umieszczone we wnękach, po obu stronach ołtarza. Po lewej stronie znajduje się Matka Boża Różańcowa, zaś po prawej stronie Dzieciątko Jezus z krzyżem na piersiach, uniesioną prawą ręką w geście błogosławieństwa, trzymający w lewej dłoni kulę ziemską.
Na uwagę zasługuje również ambona pochodząca z XVII wieku. Została bogato ozdobiona malowidłami. Na stopce, na której jest oparta, został namalowany Mojżesz. Kosz ambony pokrywają sceny z Nowego Testamentu, m.in. Nawrócenie Szawła, Zesłanie Ducha Świętego, Ukrzyżowanie, nauczanie dwunastoletniego Jezusa w świątyni… Balustradę pokrywa malowidło przedstawiające scenę ze Starego Testamentu, a dokładnie sen Jakuba, któremu przyśniła się drabina sięgająca nieba, po której schodzili i wchodzili aniołowie. Natomiast na baldachimie umieszczono postacie czterech ewangelistów z ich atrybutami.
Warto zajrzeć do Wichowa i zobaczyć tamtejszy kościół. Możliwość zwiedzenia zabytku jest tylko przed mszą lub po jej zakończeniu. Jeśli będziecie w pobliżu, zajrzyjcie, nie będziecie zawiedzeni. POLECAM!!!