W pierwszej połowie września przyjechałem do Rożnowa w województwie opolskim, aby zobaczyć grobowiec w formie piramidy, wybudowany dla rodziny von Eben. Pisałem o tym we wcześniejszym wpisie. Ale skoro już byłem w Rożnowie, to poszedłemCzytaj dalej…
Miesiąc: wrzesień 2019
Rożnów: piramida – grobowiec i zabytkowy drewniany kościół
Rożnów – niewielka wieś w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Wołczyn. Jej początki sięgają średniowiecza. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1297 roku, gdy książę głogowski Henryk nadał dobra rożnowskie Dytrykowi von Frankenbergowi. Ród tenCzytaj dalej…
Pętla: Wapienica – Błatnia – Klimczkok – Szyndzielnia – Wapienica
W ostatnim tygodniu sierpnia wybrałem się na jednodniową wycieczkę w góry. Zależało mi na tym, aby miejsce z którego wyruszę na szlak, było jednocześnie miejscem powrotu. Spojrzałem na mapę Beskidu Śląskiego. Idealna wydała mi sięCzytaj dalej…
Olesno – kościół św. Michała
Olesno to kilkutysięczne miasteczko w województwie opolskim o średniowiecznym rodowodzie. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1226 roku. W tak starym mieście muszą oczywiście znajdować się jakieś zabytki. I tak też jest w Oleśnie. WCzytaj dalej…
Sowczyce – drewniany kościół św. Antoniego Padewskiego
Sowczyce to niewielka miejscowość położona w województwie opolskim, w powiecie oleskim. Na jej terenie znajduje się ciekawy zabytek budownictwa drewnianego, a mianowicie kościół p.w. Antoniego Padewskiego. Postanowiłem zobaczyć go na własne oczy. Świątynia znajduje sięCzytaj dalej…